O domach z drewna

I. Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany w technologii szkieletowej?

Budownictwo drewniane istnieje w naszym kraju od zawsze. Jest wiele argumentów, przemawiających za tego typu technologią:

 • domy są zbudowane z ekologicznego i zdrowego materiału;
 • budowa zajmuje mało czasu;
 • po zakończeniu budowy plac nie wymaga ciężkiego sprzątania;
 • wyróżnia je bardzo duża ciepłota w zimie a latem chłód;
 • łatwość kształtowania bryły budynku
 • w razie potrzeby łatwo można je przebudować.
 • szybka realizacja bez przerw technologicznych
 • niski koszt budowy

II. Dlaczego drewno?

Do budowy domu szkieletowego trzeba użyć drewna najwyższej jakości, które:

 • pochodzi z drzew iglastych;
 • jest czterostronnie strugane;
 • suszone;

III. Czy technologia szkieletowa jest trwała?

Domy drewniane nie poddają się upływającemu czasowi, jest to szczególnie widoczne w naszych starych osadach. Trwałość domów szkieletowych może sięgać setek lat.

IV. Jak zabezpieczona jest konstrukcja przed wilgocią , szkodnikami i ogniem?

Wbrew pozorom domy z drewna można zabezpieczyć tak, aby w razie pożaru jak najbardziej opóźnić i utrudnić jego zapłon. Istotne jest, aby konstrukcję zrobić z drewna czterostronnie struganego. Takie drewno ma lepszą odporność na ogień, gdyż płomienie potrzebują więcej czasu, aby zająć tak gładkie drewno. Na zawilgocenia narażone są zarówno domy drewniane, jak i murowane. Dlatego, każdy dom trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Unikniemy wilgoci, jeżeli:

 • fundament jest odpowiednio odizolowany;
 • ściany są zabezpieczone folią paroizolacyjną;
 • dach jest szczelny;
 • została wykonana prawidłowo instalacja wentylacyjna.
 • dom jest odpowiednio użytkowany

V. TECHNOLOGIA FIRMY DARO-DREW DOMÓW MIESZKALNYCH Z ELEWACJĄ DREWNIANĄ

Domy mieszkalne wykonane są z drewna świerkowego z lasów polski południowej. Drewno jest odpowiedniej klasy pochodzi z właściwie gospodarowanych lasów niezależnie certyfikowanych zgodnie z zasadami leśnej rady nadzorującej nr Certyfikatu SWC-0-C1250, poddane przetarciu następnie suszeniu na powietrzu a potem suszone w suszarni komorowej do odpowiedniej wilgotności. Po wysuszeniu drewno jest podawane czterostronnej obróbce. Podstawowym elementem domu jest konstrukcja która jest Impregnowana przeciwko ogniu, robakom i grzybom. Konstrukcja połączona jest ze sobą na czopy i zakładki a dodatkowo jest łączona metalowymi łącznikami (klamry). Na konstrukcje od zewnątrz przychodzi folia paro przepuszczalna tj. wiatroizolacja , na folii montowana jest deska na pióro-wpust która imituje bal prostokątny. (deska elewacyjna z świerka syberyjskiego) Od środka konstrukcja jest ocieplona wełna mineralną (KNAUF-insulation pół sztywna gr. 150mm) na konstrukcje przychodzą listwy dystansowe między które montowana jest dodatkowe ocieplenie z wełny mineralnej (KNAUF-insulation pół sztywna gr. 50mm) i folia na którą przychodzi boazeria z drewna lub płyta kartonowo-gipsowa (do wyboru). Warstwy ocieplenia ścian są montowane krzyżowo przez co uzyskujemy lepsze parametry cieplne. Ściany działowe składają się z konstrukcji, dwóch folii izolacyjnych, wełny mineralnej (KNAUF-insulation pół sztywna gr. 100mm) i okładziny drewnianej lub kartonowo gipsowej jak po wyżej. W ścianach działowych są zamontowane drzwi wewnętrzne pełne albo pół przeszklone. Z klamką i wkładką.

Strop składa się z tragarzy które są widoczne na tragarze przychodzi gruba boazeria ( podbitka) na którą od góry są przykręcane (legary) po między które jest montowana wełna mineralną (KNAUF-insulation pół sztywna gr. 100mm) który ma pełnić role wygłuszenia . Natomiast na legary przychodzi podłoga łączona na pióro-wpust.

Dach składa się z konstrukcji na której jest folii paro przepuszczalna na folii kontr łaty a na kontr łatach łaty do których przykręcona jest blacho dachówka firmy BLACHOTRAPEZ (kolor do wyboru) dookoła dachu na krokwie jest przybita podbitka a reszta jak powyżej plus zakończenia dachu są zakończone wiatrówkami drewnianymi a na to obróbka blacharska tak samo deska pod rynnowa do której jest przymocowana rynna firmy( KACZMAREK) nad rynną jest pas nad rynnowy. Komin jest okuty obróbką blacharską. Pomiędzy krokwie jest ocieplenie z wełny mineralnej (KNAUF-insulation gr. 200mm) na konstrukcje przychodzą listwy dystansowe między które montowana jest dodatkowe ocieplenie z wełny mineralnej (KNAUF-insulation pół sztywna gr. 50mm) na wełnie przychodzi folia a na folie okładzina drewniana. I tak wygląda poddasze użytkowe ściany działowe jak po wyżej.

Podłoga na parterze składa się z legarów impregnowanych podłożonych dwukrotnie papą izolacyjną między legary idzie ocieplenie z wełny mineralnej (KNAUF-insulation gr. 150mm) a na wełnę folia i na legary mocujemy podłogę na pióro wpust .Okna są to okna Euro z szybą zespoloną K=1.0 pomalowane farbami SIKKENS (kolor do wyboru) okna w standardzie są z mechanizmem otwierającym i uchylającym się , okna są wyposażone w klamki, Drzwi wejściowe Euro są malowane farbami Sikkens (kolor i wzór do wyboru) z dwoma zamkami i są wyposażone w klamkę z szyldem i rozety dobrej klasy . Wnętrze w drewnie jest wyszlifowane przygotowane do lakierowania, w płycie kartonowo-gipsowej jest wygipsowane i wyszlifowane przygotowane pod malowanie, natomiast podłogi z drewna są wycyklinowane . Elewacja zewnętrzna jest zamalowana impregnatem głęboko penetrującym (kolor do wyboru) Schody są wykonane z drewna bukowego z balustradą i poręczą. Ściany w łazience są wykonane z płyt kartonowo gipsowych wodoodpornych na ruszcie drewnianym. Podłoga łazienki parter – wylewka ( w swoim zakresie) ,Podłoga w łazience na poddaszu płyta OSB. Balkony i tarasy jak występują są wykonane z balustradami , balkon z podłogą ażurową. Okna dachowe firmy OKPOL lub FAKRO jak występują lub jako opcja. Jesteśmy otwarci na różne zmiany i zapotrzebowanie klienta.

VI. TECHNOLOGIA FIRMY DARO-DREW DOMÓW MIESZKALNYCH Z ELEWACJĄ W TYMKU AKRYLOWYM

Główny technolog firmy
DARO-DREW